Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Medyczne MAVIT sp. z o.o., ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa w celu i zakresie niezbędnym do realizacji obsługi niniejszego zgłoszenia.

Operacje zaćmy - fakoemulsyfikacja

Nie czekaj aż dojrzeje! Każda zaćma pogarsza jakość życia!

"...W tym czasie przyszło jednakże nieszczęście (mowa o początku XX wieku - przyp.autora). Claude Monet zauważył, że pogarsza mu się wzrok. Czerwienie zaczęły wyglądać brudno, róże blednąć, a z głębszymi odcieniami barw nie dawał sobie rady zupełnie. Przyczyną była zaćma. Oznaczało to bolesną operację i przymusowy sześciomiesięczny odpoczynek..."
(Denis Thomas - "Świat Moneta" - wyd. Arkady).

Zaćma, czyli katarakta to bezbolesna choroba oczu, polegająca na postępującym mętnieniu soczewki oka. Jedynym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się widzenia. Osoby chore na zaćmę skarżą się zwykle na zamglone widzenie, czasami na rozszczepianie się światła i, jak Claude Monet, na zaburzenia widzenia barw. Ale chory na zaćmę zawsze rozpoznaje światło, zawsze rozpoznaje barwę czerwoną i zieloną. Wraz z upływem czasu zaćma postępuje. Widzenie pogarsza się coraz bardziej. Chory na zaćmę, często w pełni sił rezygnuje z pracy zawodowej, wyłącza się z życia towarzyskiego...

Do dziś dnia naukowcy tak naprawdę nie poznali jeszcze przyczyny tworzenia się zaćmy. Wiadomo, że przewlekły stan zapalny wnętrza oka, uraz oka, czy cukrzyca mogą doprowadzić do jej powstania, ale dlaczego rozwija się tak zwana starcza zaćma - nie wiadomo. Stąd też jedynym sposobem leczenia zaćmy było i jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka.

Operacje zaćmy wykonywane były, choć trudno w to uwierzyć, już kilka tysięcy lat temu! Pisano o nich w Kodeksie Hammurabiego, Księgach Wedy i Kodeksie Medycznym Hipokratesa. Historyczne już dziś metody to: zepchnięcie zmętniałej soczewki igłą do wnętrza oka (początek naszej ery), wypchnięcie zaćmy na zewnątrz oka (XVIII wiek), usunięcie zaćmy przy pomocy mrożącej sondy (tzw. krioekstrakcja - metoda opracowana przez Polaka profesora Tadeusza Krwawicza w 1960 roku i rozpowszechniona wówczas na całym świecie!).

Zabieg usunięcia zaćmy

Najnowszą metodą operacyjną wprowadzoną w 1967 roku przez prof. Kelmana jest fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas. Metoda ta zrewolucjonizowała chirurgię zaćmy! Jeszcze do niedawna pacjentowi z zaćmą, który nie mógł już czytać, nie mógł pracować, kazano czekać, aż zaćma dojrzeje, spychając go na boczny tor życia. Obecnie zdanie -"zaćma musi dojrzeć"- trzeba odłożyć do archiwum!

Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Operację wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym - podaje się krople znieczulające do worka spojówkowego. W miejsce usuniętej zaćmy wkłada się odpowiednio dobraną sztuczną soczewkę, dzięki której nie trzeba, jak dawniej, nosić grubych okularów. Co więcej np. krótkowidzowi czy dalekowidzowi tak dobiera się moc sztucznej soczewki, aby wreszcie dobrze widział w dal bez okularów! Po 1 godzinie od operacji pacjent może wrócić do domu. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Pomyślmy! Gdyby Monet nie poddał się operacji zaćmy - cykl obrazów "Nenufary" wyglądałby zupełnie inaczej lub, być może, wcale by go nie było !!!

Autor:
Lek. Danuta Horodyńska (CM MAVIT)

Lekarze wykonujący operacje zaćmy w Centrum Medycznym MAVIT:
  • Prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, specjalista chorób oczu
  • Dr n. med. Mariusz Kosatka, specjalista chorób oczu
  • Dr n. med. Radosław Różycki, specjalista chorób oczu
  • Dr n. med. Adam Kluś, specjalista chorób oczu
  • Lek. Danuta Horodyńska, specjalista chorób oczu

 

baner UE