Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
niedowidzenie u doroslego
Autor Wiadomość
melmack

Wysłany: Pią Sty 04, 2008 19:22   niedowidzenie u doroslego

Witam

Mam 25 lat. W wieku do okolo 15 lat nie mialam zadnych problemow ze wzrokiem i na wszystkich badaniach okulistycznych bylam w stanie bez problemu odczytac
najmniejszy rzad literek na tablicy (i to bez okularow). Po raz pierwszy okulista wykryl u mnie wade wzroku w liceum, jednakze stwierdzil, ze jest ona na tyle mala iz jej korekcja nie jest potrzebna. Sama nie odczuwalam praktycznej roznicy miedzy widzeniem na oko prawe i lewe. Mniej wiecej w tym czasie zaczely mnie nekac nawracajace gradowki obu powiek. Pierwszy raz okulista zalecil mi noszenie szkiel korekcyjnych kilka lat temu i wykryl u mnie astygmatyzm (w badaniu komputerowym z 2005 r. - to najstarsze jakie posiadam - oko lewe -0,5 cylindra, +0,25 sfery, oko prawe -2 cylindry, 0 sfery). Poniewaz nadal bylam w stanie odczytac najnizsze rzedy z tablic oraz nie odczuwalam dyskomfortu z powodu zlego widzenia okulary zaczelam nosic dopiero kilka mieiecy temu, gdy pojawily sie problemy z widzeniem, zmeczenie oczu i bole glowy. Badanie komputerowe wykazalo wtedy: oko lewe +0,25 sfery, -0,75 cylindra, oko prawe +0,25 sfery -2,5 cylindra. W oku prawym okulista stwierdzil rowniez niedowidzenie - w szklach korekcyjnych jestem w stanie odczytac mniej wiecej rzedy ze srodka tablicy okiem prawym. Oko lewe ma w szklach korekcyjnych nalezyta ostrosc widzenia. Moje pytanie brzmi: czy zakladajac, iz niedowidzenie w oku prawym nie powstalo w wieku rozwojowym nerwu wzrokowego (tj. do ok. 10 roku zycia) to czy sa sposoby na przywrocenie w miare prawidlowego widzenia w oku prawym w szklach korekcyjnych? Ponadto czy ktos moze mi wytlumaczyc przyczyny powstania niedowidzenia w oku prawym, skoro jeszcze ok. 3 lata temu bylam w stanie bez wiekszych problemow odczytac najnizszy rzad na tablicy bez okularow tym okiem? Dodam, iz okulary nosze ok. 10 godzin dziennie, glownie podczas pracy przy komputerze i ogladania TV, jestem osoba dosc wrazliwa i zle toleruje wszelkia "ciala obce" na twarzy.

Pozdrawiam Melmack

Małgorzata 

Pomogła: 28 razy
Wysłany: Czw Sty 24, 2008 20:40   

Witam, należałoby poddać się dokładniejszym badaniom rogówki (topografii lub innym metodom obrazowym). Mogą to być pierwsze objawy jakiegoś schorzenia rogówki. Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu